FRANŠIZIRANJE

Dragi naši ljubitelji glazbenog odgoja, osobito vi koji sudjelujete u procesu odgoja predškolske djece,
drago nam je da, nastavno vašim upitima, možemo s vama podijeliti veselu vijest o franšiziranju našeg programa Glazbenih animacija!

Za početak – ideja:

♪      Naša ideja je glazbeno obrazovanje djece na njima prihvatljiv način putem čarolije storytellinga.

♪      Glavni alat nam je glazba, ali i umjetnost općenito, s obzirom na to da smo umjetnici, a ne vodimo se klasičnim metodama u odgoju i obrazovanju. Za razliku od ex catedra pristupa, ovakva metoda je autentična i jedinstvena za ono što u obrazovnom sustavu, kojeg smo i sami bili dio, a kao edukatori i dalje to jesmo, nedostaje.

Struktura sata:

♪      Svaki je sat strukturiran tako da se 60 posto sata posveti slušnoj percepciji te djetetovom razvoju glazbenog senzibiliteta za glazbene sastavnice, daljnjih 20 do 30 posto pjevanju, odnosno stvaranju i izvođenju glazbe. Ostatak sata usmjeren je upoznavanju glazbene teorije i povijesti glazbe putem djeci zanimljivih priča. (Mills i McPherson, 2006)

♪      Aktivnosti koje se predviđaju povezuju različita umjetnička područja pri čemu je glazba samo jedan od oblika ilustracije sadržaja. Svoju potrebu za spontanim, cjelovitim glazbenim izrazom dijete nadopunjuje pokretom, pričom, tekstom i crtežom (Bašić, 1985). Sukladno tomu djetetove aktivnosti se povezuju s drugim umjetničkim područjima (likovna, filmska, plesna i kazališna umjetnost), a interdisciplinarnom korelacijom i s drugim područjima putem igre i tjelesnih aktivnosti.

♪      Polazna točka svake nastavne teme jest priča,  primjerice anegdote iz života velikih skladatelja. Na to se zatim nadovezuju djela koja su obilježila njihov opus kao primjerice Beethovenova Oda radosti (9. simfonija) ili  Mozartova Čarobna frula.

♪      Svladavanje osnova glazbene teorije i solfeggia kroz detaljno razrađenu metodu primjerenu dobi djece predškolske i rane školske dobi.

♪      Grupno muziciranje uz Orffov instrumentarij i tjeloglazbu u kojoj se i grupno i solo muzicira uz korištenje vlastitog tijela.

♪      Uz istinite crtice iz života skladatelja, nastoje se upoznati i usvojiti neke odgojne teme, primjerice vršnjačko nasilje, tzv. bullying (npr. mali Brahms – bačen u rijeku i izrugivan od strane zlobnih dječaka, a onda, još u dječjoj dobi, doživljava slavu te se tako ispravlja nepravda koja mu je nanesena).

Misija:

♪      Glazbaonica Ljubav želi svoje polaznike na interaktivan, maštovit i radostan način glazbeno opismeniti i motivirati ih da zavole glazbu, da i sami budu aktivni izvoditelji i stvaratelji glazbe ili barem ljubitelji dobre glazbe. Oblikujući na taj način  svoj glazbeni ukus glazba im može postati i ostati trajna pratiteljica na putu odrastanja.

♪      Šire gledano, naša je misija glazbenim odgojem i obrazovanjem graditi bolji svijet uz ispravno usmjeravanje i poticanje djece na zdravi način života te ispravne životne vrijednosti.

Glazbene animacije:

♪      OVAJ PRISTUP glazbenom odgoju i obrazovanju djece predškolske i rane školske dobi ima za cilj senzibilizirati djecu u ranoj dobi kako za klasičnu glazbu tako i za ispravne ljudske vrijednosti koje u našem programu promičemo.

♪      Konkurencija ovakve metode ne postoji s obzirom na druge izvanškolske aktivnosti. Uz sport, jezike i druge izvanškolske i izvanvrtićke aktivnosti, glazba se nudi samo kroz glazbene vrtiće ili klasične glazbene programe koji nemaju integrirani i cjeloviti pristup glazbenom odgoju i obrazovanju (povezivanje s drugim umjetničkim i neumjetničkim područjima).

♪      Ciljana skupina su djeca predškolske i rane školske dobi (od 4.5 do 8.5 godina).

♪      Nastava se odvija jedanput na tjedan po jedan sat (60 minuta), a uz to su predviđeni i skupni posjeti glazbenim ustanovama, ovisno o gradu u kojem se nastava odvija (npr. Hrvatsko narodno kazalište, Muzička akademija i Hrvatski glazbeni zavod)

♪      Mjesečna školarina programa Glazbenih animacija iznosi 330 kn na bazi od 4 dolaska (1 dolazak tjedno) uz pripremljene nadoknade, tako da svako dijete može pratiti svaki sljedeći sat iako je izostalo s prethodnog sata.

♪ Velikom dječjem interesu i ˝zaljubljivanju˝ djece u navedeni program mogu potvrditi dugogodišnja iskustva književnice za djecu Željke Horvat-Vukelja i ravnateljice škole Petre Heisinger.

♪      Program Glazbene animacije je verificiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja te međunarodno priznat predstavljanjem na Sveučilištu Harvard 2017. godine u sklopu Međunarodne konferencije ITEC (International teacher education conference).

♪      Važnost priče u našoj metodi i glazbeno-pedagoškom pristupu objašnjena je detaljno u knjizi Pričom do glazbe, autorica Petre Heisinger i Željke Horvat-Vukelja. Knjiga se može nabaviti neovisno o edukaciji.

♪      Program glazbenih animacija je već izašao iz okvira naše glazbene škole kroz suradnju s Hrvatskim glazbenim zavodom u projektu Glazbena jutra te se isti planira nastaviti odmah po obnovi Hrvatskoga glazbenog zavoda.

♫        Glazbaonica Ljubav za buduće franšizere organizira edukaciju na kojoj će biti podijeljeni i plan i program, pisane pripreme te radni didatkički materijali u pisanoj formi

https://www.glazbaonicaljubav.com/
https://www.facebook.com/glazbaonicaljubav/
https://www.instagram.com/glazbaonica.ljubav/?hl=en

Glazbena jutra:

https://akademija-art.hr/2020/03/02/glazbena-jutra-za-djecu-u-hgz-u/
https://www.wishmama.hr/naslovnica/glazbena-jutra-za-djecu-u-hgz-u/

Za franšizere: https://drive.google.com/drive/folders/107qPuQyHna9RlchxgGditAKhdCIZfQ8L?usp=sharing

Na linku su i dokumenti – pozitivna mišljenja gradskog ureda za obrazovanje te Ministarstva znanosti i obrazovanja vezano uz naše programe. Kako imamo istoimenu udrugu koja je izdavač naše knjige Pričom do glazbe, u kojoj razrađujemo metodu koju i provodimo u ovoj franšizaciji, priložili smo ovdje i suglasnosti Ministarstva vezano uz provođenje istog programa u sklopu naše udruge, iako franšizaciju provodimo kao škola (j.d.o.o.)

 

Lijep pozdrav!

Veselimo se novim budućim franšizerima!

Tim G. Š. Glazbaonica Ljubav