page-header

O NAMA

O NAMA

TKO SMO? ŠTO SMO? ŠTO NUDIMO?

 

Privatna glazbena škola Glazbaonica Ljubav osnovana je 2013. godine u Zagrebu. Osnivateljica i ravnateljica škole jest glazbenica flautistica i politologinja Petra Heisinger. Škola smo koja se, kao i državne glazbene škole, bavi podučavanjem glazbe i glazbenog izričaja uz pojačanu osjetljivost za odgojni segment i cjelokupni razvoj ličnosti djeteta. Danas brojimo preko sto učenika i ukupno trinaest nastavnika. Nastava se održava u prostorijama OŠ Izidora Kršnjavoga u kompleksu Muzeja Mimara.

Iz poduke instrumenata nudimo poduku sviranja klavira, flaute, gitare, harfe, violine, klarineta i saksofona. Poduka ovih instrumenata kod nas se provodi na dva načina: kao sustavno glazbeno obrazovanje sukladno propisanom programu za sve glazbene škole (po kurikulumu) ili kao personalizirano glazbeno obrazovanje (PGO) – ovisno o preferencijama klijenata. Obrazovanje po kurikulumu uz individualne satove iz poduke instrumenta podrazumijeva i grupno učenje glazbene teorije kroz predmet zvan solfeggio, dok se kroz PGO nastava maksimalno individualizira – repertoar i tempo rada prilagođavamo dobi, afinitetu i talentu djeteta (te na kraju sam program ne zahtijeva provjeravanje stečenog znanja putem ispita kao što je slučaj kod obrazovanja po kurikulumu).

Nadalje, za djecu predškolskog uzrasta nudimo – u svijetu jedinstven – trogodišnji program Glazbenih animacija. Glazbene animacije namijenjene su djeci od četiri godine starosti naviše, a obuhvaćaju osnove solfeggia, muziciranje cijelim tijelom, glasom te na Orffovom instrumentariju i opću glazbenu kulturu – skladatelji i skladbe koji su obilježili svijet glazbe (primjerice W.A. Mozart Čarobna frula, P.I. Čajkovski Orašar, L. van Beethoven 9. simfonija, J. Gotovac Ero s onoga svijeta…). Ovaj program odvija se jednom tjedno kao grupna nastava do maksimalno četrnaest djece na dvije do tri nastavnice. Sat nastave traje 60 minuta, zbog čega je uvijek dinamično koncipiran uvažavajući kapacitet pažnje djeteta predškolske dobi. U tih 60 minuta uvijek se nastoje provesti sva tri aspekta programa ranije navedena. U svemu tome najvažnija dimenzija je rad na satu, to jest, konstruktivna, poticajna i kreativna atmosfera u kojoj svaki učenik osjeća da je važan, vrijedan, sposoban i da pridonosi radu naše male zajednice. Upravo zbog navedene raznovrsnosti i izrazito toplog pristupa koji ujedno drži do discipline i kvalitetne kulture rada, program je prepoznat i u svijetu. Tako je, na poziv organizatora, krajem ljeta 2017. godine predstavljen u sklopu Međunarodne konferencije ITEC (International teacher education conference) na sveučilištu Harvard.

Kao odgojno-obrazovna ustanova, veliki naglasak stavljamo na odgojni segment svoga rada nastojeći tako kod svojih učenika razvijati plemenite ljudske vrijednosti i zdrave radne navike. Kroz topli i reducirani ex cathedra pristup, prioritet nam je razbijati predrasude o obrazovanju kao o suhoparnom procesu koji ne angažira kreativne psihičke procese kod djece i mladih.

Osim umjetničkog, škola je i humanitarnog karaktera stoga od samog osnutka nastojimo oplemeniti svakodnevicu djece na društvenim marginama u okviru rada istoimene udruge. Naime, u nastavu su, bez financijske naknade, uključeni štićenici Doma za nezbrinutu djecu u Nazorovoj. Uzimajući sve ove segmente u obzir, izabiremo predavače, ne samo po izvrsnim kvalifikacijama, već po procjeni predanja i uložene ljubavi u ophođenju s djecom. Mišljenja smo da se samo tako mogu postići rezultati koji su vrijedni na formalnoj, ali i na osobnoj razini u cjelovitoj izgradnji djece i mladih.

 

Riječ roditeljima

Ukoliko povjerite svoju djecu našoj ljubavi za glazbu, obećajem Vam da će nam prva namjera biti prenijeti im upravo to – ljubav za glazbu. Osobno biram predavače kojima povjeravam tu zadaću, i to ne samo po izvrsnim kvalifikacijama, već i po procjeni iskrenog predanja i uložene ljubavi u ophođenju s djecom. Svoje vlastito vrijeme i trud namjeravam uložiti upravo u to da se kroz glazbenu edukaciju djeci i mladima ponudi kvalitetan sadržaj koji nije sam sebi svrha već služi kao poticaj na želju za stvaranjem i izvornom kreativnošću te je usmjeren na cjelovitu izgradnju osobe.

Petra Heisinger, utemeljiteljica GŠ Glazbaonica Ljubav

Sustavno glazbeno obrazovanje

Kreativan i individualan pristup svakom đaku

Cilj nam je djeci približiti glazbu kombiniranjem elemenata iz drugih umjetničkih grana (npr. likovnim izražavanjem, plesom, filmom…) te ih na taj način potaknuti na razvoj vlastitog ukusa i stila, a ponajviše ljubavi prema glazbi. Trudimo se prikazati im sva glazbena područja na njima što bliskiji i zanimljiviji način, odnosno iz perspektive instrumenta po njihovom izboru. Komunikacijom, druženjem, edukativnim igrama i zajedničkim muziciranjem želimo ohrabriti učenike da sami i stvaraju, a ne samo reproduciraju glazbu te da svoje uratke prezentiraju, podijele ili izvedu s ostalim polaznicima, razvijajući tako bolje snalaženje i suradnju u grupi. Sve to podrazumijeva pozitivnu i prijateljsku atmosferu jer bavljenje glazbom prvenstveno treba biti radost.